Evlilik terapisi genel olarak kısa süreli bir psikoterapi yöntemidir. Evlilik terapisinde amaç çiftin çeşitli ilişki sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmaktır. Evlenmeyi planlayanlar da bu terapi seansından faydalanabilmektedir. Çiftler ilişkilerinde yer alan tatmin edici olmayan endişeleri belirlemek ve gidermek için evlilik terapisi alırlar. Genellikle yalnızca boşanmayı düşünen ya da ayrılmak üzere olan çiftlerin evlilik danışmanlığına başvurduğu düşünülür. Fakat her evliliğin kendi içerisinde yer alan dinamikleri vardır. Çoğu çift, evlilik terapisinden de zaman zaman yararlanabilmektedir. Bu yazıda hem evlilik terapisine daha yakından bakacağız hem de evlilik terapisi hangi konuları ele alır başlığını inceleyeceğiz.

Evlilikteki tarafların daha sağlıklı ve daha mutlu bir ilişki için çalışmasına yardımcı olmak için evlilik terapi seansı alınabilmektedir. Partnerlerin arasındaki bağı güçlendirmek ve daha sevgi dolu bir bağ kurmaya yardımcı olur. Fizik terapisine gitmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Kendi başınıza çözebileceğinizi düşünmediniz, eğitimli, nesnel ve tarafsız bir bakış açısıyla yararlanabileceğiniz herhangi bir sorun için birkaç seans evlilik terapisi alınabilir.

İletişim sorunları, çatışmalar her evlilikte olan şeylerdir. Fakat bu çatışmalar sık sık tekrar ediyorsa ve çözülemiyorsa evlilik danışmanlığı bunu çözmek için size güvenli alanı sağlayabilir. Çiftler kendi başlarına çözemeyeceklerini düşündüğü herhangi bir sorun için danışmanlık alabilir. Özellikle finans, cinsel yaşam, ebeveynlik, yaşam tarzı seçimleri gibi strese sokan herhangi bir konuda terapi alınabilmektedir. Bununla beraber aile içerisinde olan herhangi bir kayıp, travmatik olayla ilgili de aile danışmanlığı alınır.

Evlilik Terapisi

Evlilik terapisi çok çeşitli nedenlerle alınabilir. Hangi konuları ele aldığı konusunda başlıklar şöyledir;

Güven sorunları, ilişkiler üzerinde büyük bir yük oluşturur. Yalan söylemek, aldatmak, sır saklamak gibi her türlü durumdan kaynaklandığı bilen güven sorunları evlilik terapisinin ele aldığı konulardan biridir.

İletişim sorunları ise bir başka konudur. Sağlıklı bir ilişkinin anahtarı doğru ve güvenilir iletişim kurmaktır. Zayıf bir iletişim sonucunda sürekli olarak tartışmalar yaşanabilir.

Finans konuları, farklı harcama tarzları ya da gelecek için tasarruf yapılacağına dair farklı görüşler aile terapileri için başka bir nedendir.

Bir evliliğin dinamiklerini değiştiren ve çiftlerin farklı görüşleri olabileceği çocuk sahibi olmak yine çift terapisinde ele alınan konulardandır.

Bir çift terapisine başlamadan önce kendinizin ve eşinizin sorunlarınızı dürüstçe çözmeye hazır olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Evlilik terapisi daha önce hiç konuşmadığınız samimi konuları tartışabileceğiniz zorlu, rahatsız edici ve bazen duygusal olarak acı verici olabilir. Evlilik terapisinin her seansta yer alan farklı duygularına hazırlıklı olmalısınız. Bir evlilik terapisti bu konuda size yardımcı olacak ve tüm bu zorlu süreci kolayca atlatmanıza destek olacaktır.

Evlilik danışmanları tedavi olarak birçok terapi biçimi kullanabilir. Evlilikte yer alan belirli ilişki sorunlarına göre bu terapilerden bir ya da daha fazlası uygulanabilmektedir. Genel olarak en sık kullanılan terapi yöntemleri davranışçı çift terapisi, bilişsel davranışçı terapi, duygusal odaklı çift terapisidir. Evliliklerdeki tüm problemlerin çözümü sağlam bir iletişimdir. Evlilik terapisti size bu iletişim becerilerini geliştirmenin, karşılıklı anlayışa varmanın yollarını göstermeyi hedefler.

Genellikle hem sizin hem de eşinizin evlilik danışmanlığına başlamaya istekli olmanız gerekir. Partneriniz isteksiz görünüyorsa, birçok evlilik danışmanı önce her bir partneri ayrı ayrı görmeyi kabul edecektir. Bu şekilde, her kişi, partnerinin eleştirisi olmadan hikâyenin kendi tarafını anlatabileceği bir ortam oluşturulmuş olur. İzmir Psikoloji olarak her zaman yanınızdayız. Evlilik terapisi konusunda aklınıza takılan bir soruyu sorabilir ve daha detaylı bilgi için hemen iletişime geçebilirsiniz.  Detaylı bilgi için İzmir aile terapisti sayfamızı ziyaret ediniz…

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir