Cinsel terapi, cinsel sorunlar üzerine eğitim almış psikiyatrist ve klinik psikologlar tarafından uygulanan davranış tedavisidir. Cinsel terapi karşılıklı sohbet üzerine problemlerin paylaşılması ve sorunun çözülmesi ile ilerlemektedir. Günümüzde birçok çift cinsel sorun ile karşılaşmaktadır. Ancak bu sorunlar utanılıp hep gizli tutulmaya çalışıyor. İnsanlar bu sorunların utanılacak bir şey olmadığını tıpkı yemek yemek gibi cinsel yaşamında hayatımızın bir parçası olduğunu kabul etmelilerdir. Cinsel yaşam sadece çiftlerin mutluluğu için olması gereken bir şey değildir. Birey kendi mutluluğu ruhsal ve bedensel sağlığı içinde cinsel yaşam oldukça önemlidir. Cinsel terapiste sadece partneriniz ile gelmeniz gerekmemektedir. Eğer bir partneriniz yoksa ve kendinizde bir sorun olduğunuzun farkında iseniz Ege Pozitif Psikiyatri Merkezine başvurmanız yeterli. Cinsel terapi çeşitlerine gelecek olursak toplam 4 tür terapi vardır. Bunlar bilişsel terapi, davranışsal terapi, çift terapisi, evlilik terapisidir.

CİNSEL TERAPİNİN TEDAVİ ETTİĞİ SORUNLAR

 • Erken boşalma (prematür ejakülasyon)
 • Geç boşalma
 • Ereksiyon (erkekte sertleşme)
 • Cinsel isteksizlik
 • Cinsel tiksinti
 • Uyarılma bozukluğu
 • Cinsel ilişki korkusu
 • Orgazm olamama (anorgazmi)
 • Ağrılı cinsel ilişki (disparoni)
 • Vajinusmus
 • Kadınlarda cinsel doyumsuzluk (nemfomani)
 • Erkeklerde cinsel doyumsuzluk (satiriasis)
 • Cinsel uyum sorunları

Cinsel terapiler oturumlar halinde muayene veya hastanelerde yapılır. Terapiye partneriniz varsa iki tarafında katılımı önemlidir. Böylelikle tedavinin başarı oranını yükseltmiş oluruz. Öncelikle partneriniz ile katılım sağladıysanız kişiler ayrı ayrı dinlenir ve gözlemlenir. Sorun belirlendikten sonra tedavi planı oluşturulur ve çiftler ile paylaşılır. Bu terapiler sırasında sizden partneriniz ile fiziksel bir temas yapmanız söylenmez sorunlar konuşularak ele alınır. Kesinlikle bu terapilerle gizlilik ön plandadır. Hastalarımızın hiçbir kişisel bilgisi başka kimse ile paylaşılmaz. Ege pozitif psikoloji merkezi olarak gizlilik ilkesine önem vermekteyiz. Gelen hastalar ve merkeze gelmek isteyen hastaların en büyük korkusu ya benim sorunum duyulursa çevrem ne derdir. Bu yüzden gizlilik merkezimizde daima ön plandadır.

CİNSEL SORUNLARIN KAYNAĞI NEDİR?

Cinsel sorunların birçok nedeni vardır. Toplumsal ve ailesel baskı, yanlış inanışlar, yanlış bilinen doğrular, kültürel sebepler, çocukluk ve ergenlikle yaşanan travmalar, hormonal bozukluklar, biyolojik sebepler, psikolojik nedenler yer almaktadır.

CİNSEL TERAPİ SÜRESİ NE KADAR?

Cinsel terapiler yaklaşık 4 ay sürmektedir ama kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi rahatsızlığın derecesine ve türüne de bağlıdır. Süreç kısalabilir ya da uzayabilir. Cinsel terapide eşlerin birbirine desteği son derecede önemlidir. Eşler birbirini motive ederse bu süreç daha da hızlı ve sorunsuz bir şekilde devam edecektir.

CİNSEL TERAPİ ALDIKTAN SONRA SORUNLAR TEKRAR EDER Mİ?

Merak edilen başka bir soru ise cinsel terapiste gittim sorunum tekrar eder mi ömrümün sonuna kadar cinsel terapiste mi gideceğimdir. Bu tamamen size bağlıdır. Eğer terapilere eksiksiz katılım sağladıysanız ve yarıda bırakmadıysanız sorunlar tekrarlamaz ancak yarıda bırakılmış ve tam tedavi edilememiş sorunlar tekrarlama gösterir. Cinsel terapi ve daha detaylı bilgi için İzmir Psikolojinin Cinsel Terapi sayfasına ziyaret edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir