bosanma-psikolojisi

Giderek zorlaşan hayat şartları ve yaşam koşullarında birinden destek almak ve sevgimizi paylaşmak isteriz. Evlenme kararı almak, sebeplerinden ve sonuçlarından dolayı oldukça zor bir karardır. Kişinin evlenmesi için en iyi motivasyon kaynaklarından biri evlilik içerisinde mutlu olmaktır. Evlilik görev paylaşımı ile bazı sorumluluklarını yerine getirmekle bilinse de romantiklik ve aşk ile birlikte yaşama isteğindedir. Günümüzde evlilik kavramı, insanlar açısından farklı bakış açıları ile gözetilmektedir. Geçmişten günümüze artan boşanma oranları evliliklerimizi oldukça etkilemektedir. Boşanmaya neden olan olaylar boşanma sonrasında yine sorun yaşatmaktadır. Boşanma psikolojisi hem kadın hem de erkek için zorlu geçen bir süreçtir. Bu süreçte geleceğe dair kaygı artar ve depresif duygular hissedilir. Kişide öfke ve strese yol açabilir. Yeni bir hayat planına adım atarken bu sorunların yol açtığı yanlış karar verme, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Evlilik içerisinde psikolog yardımı almak veya evlilik psikiyatristinden destek almakta önemlidir. Sonucu olumsuzda bitse, ilişkide hasar almayı en az seviyeye ulaştırır. Boşanma ne kadar bir sonlanış olsa da bir o kadarda yeni bir başlangıçtır.

Boşanma ve Sonrası

Boşanma, aile birliğini sonlandıran yasal bir karar demektir. İnsanlar huzurunda, yasal çerçevede gerçekleştirilen evlilik tekrar yasal olarak tamamen sonlandırmaktır. Sosyolojik kavramda, ilişkide kadın ve erkeğin arasında duygusal ve yasal bağların sona ermesidir. Psikolojik olarak boşanma, ailenin bölünmesi, eşlerin arkadaş ve aile çevresini etkileyen karışık bir durumdur. Psikiyatristlerin ilgi alanı içinde oldukları, son zamanlarda İzmir’de görülen boşanma oranlarının artışları araştırılmaktadır. Yeni bir başlangıca adaptasyon süresi esnasında psikolojik sıkıntılar yaşanılabilir. Aynı zamanda boşanma sonrası depresyonlarda mevcuttur. Bu gibi durumlarda İzmir psikolog birimlerinden destek almak sizin ve geleceğiniz için avantajlı bir karar olacaktır. Boşanma esnasında ve sonrasında yaşanılması gereken duygular ertelenmeyip yaşanılması gereklidir. Aksi takdirde duyguların yok sayılması, geçiştirilmesi durumunda kabullenme süreci uzayarak hayatınızı olumsuz etkiler. Aile ve yakın çevreden alınan destek oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra psikolog İzmir desteği almakta önemlidir. Çocuklu bir ailenin boşanma kararı da psikiyatrist desteği ile faydalı bir sonuç olacaktır.

Boşanma sürecine girilmeden önce Evlilik ve Çift terapisi almak için https://izmirpsikoloji.com/evlilik-ve-cift-terapisi/ sayfamızı inceleyebilir, iletişim sayfamızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir