İZMİR VAJİNİSMUS TEDAVİSİ İLİŞKİYE GİREMEME 1 GÜNDE VAJİNİSMUS ÇÖZÜMÜ

İletişim:   0538 442 93 88 (Ofis Cep)

Uzman K. Psikolog

Bayram Şimşek

 (Cinsel Terapist &  Aile Danışmanı)

IMG-20181021-WA0005

Yetkin Psikoterapi Cinsel Terapi Merkezi

Cemal Gürsel Cad. No: 186/55  (Karşıyaka İskele Karşısı)
Karşıyaka/İzmir

Atatürk Mah. 377 sok. No:55/6 Aliağa/İZMİR


Vajinismus Tedavisi

İSTEYEN ÇİFTLER  ÜÇ GÜNDE DE BU PROBLEMDEN KURTULABİLİRLER. Tabiki altında başka ciddi sorunlar varsa bu 2 ya da 3 güne de sarkabilir. bu şekilde gelen danışanlara otel ayarlanır bir ya da iki gün kalınarak bu sorundan tamamen kurtulur.

Ya da 8-12 seans arasında bu sorundan kurtulabilirsiniz. Vajinismus tedavisinde %99 bir başarı yakalıyoruz. Vajinismusun arkasında ki yatan esas sorun da bulunup ortadan kaldırılıyor. Çünkü sağlıklı bir şekilde çözülmediğinde çiftler daha sonra cinsel isteksizlik, orgazm sorunları, ağrılı cinsel ilişki vb. sorunlar oluşabilir.

Süreçle ilgili isteyen Vajinismus danışanları daha önce bu sorunu çözen kişilerin telefon numaraları paylaşılabilmekte görüşme için izin verenlerin numaraları paylaşılmaktadır.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir

Vajinismusta bir çok doktorun kullandığı çeşitli yöntemler vardır bunlar:

Heman operasyonu: Kızlık zarının doktor tarafından alınması burda ki mantık kadına bak engel yok fikri oluşturmaktır.

Kısmi Anastezi ya da Komple: Doktor tarafından kadının genital bölgesi uyuşturulur ya da komple uyutularak cinsel ilişki sağlanır.

Botoks yöntemi: Bir doktor tarafından vajinal bölgeye botoks uygulanarak uzun süreli gevşeme yöntemi uygulanır.

bu yöntemler kişinin ilişki kurması sağlayabilir ama çoğu zaman bir travmaya neden olmakta ya da altında yatan neden kalmakta ve daha sonrasında cinsel isteksizlik, orgazm olamama eş sorunlarına ve evliliğin bitmesine neden olabilmektedir. Bazen de kesin çözüm olmamaktadır.

CİNSEL TERAPİ: 8-10 seans arası süren bir psikoterapi sürecidir. Ya da bir günlük bir programla da çözülebilir. seanslara eşler birlikte girer, vajinismusun ayrıntılı bir değerlendirmesi yapılır, ilk başta hem beraber hem de ayrı ayrı eşler alınır ve altında yatan nedenler bulunur. Bu doğrultuda önce vajinayı kapatan (cinsel taciz, tecavüz, ben yapamam, beceremem, başarısızım, kendime güvenim yok, kanayacak, patlayacak, çok acıyacak vb.) nedenler bulunup bunlar değiştirilir. Eşler arası sorunlar ortadan kaldırılır. Emdr terapisi, Bilişsel davranşçı terapi, çift terapisi ve cinsel egsersizler gibi yöntemler ve kişinin ihtiyacına göre uygulanır.  Çift cinsel terapi sonunda hem birbirlerini keşfetmiş hem orgazm olmayı öğrenmiş, çift ve bireysel sorunlar tamamen ortadan kalkar ve vajina penis birlikteliği sağlanır ve yüzde yüz çözülür.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Kısaca vajinal kasların kişinin iradesinin dışında olarak cinsel birleşme esnasında istemsiz bir şekilde kasılarak cinsel birleşmeyi imkansız hale getiren cinsel bir problemdir. Bunu gözümüze bir şey sokmak istesek ani bir şekilde vücudumuz tepki verir ve gözlerimiz kapanır, aynı durum vajina da da söz konusudur. Vajinal kaslar ile kişinin bedenide senkronize olur ve penis girişini bir tehlike korku yada acı duyulacak bir nesne olarak algılar ve ilişkiyi engeller. Ülkemizde kadınlarda görülen en yaygın cinsel işlev bozukluklardan biridir. Cinsel terapiye sürecinde de %99 çözülen bir sorundur.

Vajinusmusta cinsel terapi sürecinde önce çiftler sonra ayrı ayrı bir değerlendirme sürecine girilir, daha sonra bir tedavi planı oluşturulur bu tedavi sürecinde genelde bilişsel cinsel düzenlemeler, cinsel egsersizler, aşk oyunları vb. davranışsal ödevler verilir. Bu süreçte en sağlıklı çözüm terapiye çiftlerin beraber katılmasıdır.

Cinsel terapi ile çiftler sadece vajınusmusu çözmezler sağlıklı ve güzel bir cinselliği yaşamayı, aşk oyunlarını kendi bedenlerini tanımayı, partnerinin bedenini tanımak için önemli bir süreçtir.

Zamanı az olan danışanlar için yoğunlaştırılmış cinsel terapi ile 1 ya da 3 gün de bu sorun çözülebilir.

Eğer vajinusmusu çiftler sağlıksız bir şekilde çözerse ilerde bir çok kadının yaşadığı gibi cinsel isteksizliğe, ağrılı cinsel ilişki, orgazm olamama gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Ülkemiz dışındaki cinsel terapi litaratürünü incelediğimizde vajinismus şu şekilde tanımlanmaktadır; vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin ağrılı ve acılı yada birleşmenin  imkânsız olarak algılanmasına vajinismus denir.

Aslında Türk toplumunda kadınların vajinusmus olması kadar doğal  bir şey yoktur. Düşünün ki küçüklüğünüzden itibaren size “sürekli bacağını kapat, açma, ört, ilke gece acıyacak, kanayacak, çok canın yanar, kanlar seller götürecek” yanında ki erkek çocuğuna bak bu çok canlar yakacak vb. dünya kadar efsane ile büyüyen bir kadın olun, düğün yapılıyor damat ve gelin orta da herkes sizin az sonra ne yapacağınızı biliyor ve konuşuyorlar, erkek tarafı acaba yapabilecek mi kalkacak mı iner mi? Bir sürü soru işareti ve bu panikle hemen yapmak isteyen bir koca, çünkü inecek korkusu var, kızın vajinası hazır değil kuru bir yere sokulmaya çalışılan bir penis hemen kızın kafasında ki efsaneler canlanıyor evet acıyacak, kanayacak, yırtılıacak korkuları devreye giriyor ve beyin haklı olarak tüm sistemi kapatıyor ve vajinayı korumaya alıyor. bir de kız tarafı acaba bakire mi kan gelecek mi korkuları ekleniyor. Bu kadar sağlıksız cinsel bilgilendirme ile vajinusmusta olunur, erken de boşalınır, ereksiyon sorunları da olur, cinsel isteksizlikte olur. Ve maalesef evlilikler de yıkılır.

VAJİNİSMUSUN BELİRTİLERİ

Belirtiler çoğunlukla ilk deneyim ile kendini göstermektedir.

 • İlişki öncesinde duyulan yoğun heyecan belirtileri endişe, korku,  kaygı, tedirginlik vb duygular. Acıyacak, zarar görecek, yırtılacak, kanayacak ve durmayacak düşünceleri…
 • İlişki esnasında yaşanan aşırı heyecan,  titreme, kasılma gibi fiziksel ve duygusal bir takım tepkiler. Bütün bedeni eşe karşı kapatma ve eşi itme davranışı (çiftler tarafından kilitlenme diye adlandırılır)
 • İlişki sonrasında ise cinsel istek ve duygusal tatminde görülen azalma, Suçluluk, kişinin kendine beslemeye başladığı nefret duygusu, hayal kırıklığı…

VAJİNİSMUSUN SINIFLANDIRILMASI

DSM-IV’ te ( Amerikan Psikiyatri kurumunun kabul ettiği psikolojik hastalıklar ile alakalı tanı ölçütleri kitabı ) vajinismus bir cinsel işlev bozukluğu olarak sınıflandırılmıştır ve cinsel ağrı bozukluklarının alt kategorisine dahil edilmiştir.

-Ana tanı kriteri; “vajinanın dış üçte birindeki kaslarda, tekrarlayan yada sürekli, istem dışı ve cinsel ilişkiye engel olan spazmın” olmasıdır.

-Vajinal kas spazmı, kolaylıkla gözlemlenebilir ve bazı vakalarda ağrıya sebep olacak kadar şiddetli yada uzun süreli olarak tanımlanır.

-Vajinismus her ne kadar bir cinsel ağrı bozukluğu olarak kabul ediliyor olsa da, tanısı için ağrının gerçekleşmesi gerekli değildir.

Uluslararası Ağrı – Ağrı Sınıflandırma Çalışmaları Birliği; vajinismusu boyutsal ağrı bozuklukları kategorisine dahil etmektedir.

VAJİNİSMUSUN NEDENLERİ

Herkesin bir öyküsü vardır sözünden yola çıkarak düşündüğümüzde vaka örneklemeleri bize şunu gösterir ki her vajinismus vakası kendine özgü bir takım nedenlere sahiptir.  Alınan vaka öykülerinde ve örneklemelerinde aşağıda sıraladığımız yaygın nedenler görülmektedir.

 • En büyük neden cinsel bilgi ve cinsel eğitim eksikliği ve bunun getirisi olarak yanlış öğrenme ve bilişsel çarpıtmalar.
 • Psişik yani psikolojik kökenli kaygılar
 • Abartılmış ilk gece hikayeleri: Genel olarak akran gruplarının ya da abla, hala, teyze gibi otoritelerin kendi aralarında yapmış oldukları cinsel yaşantılara konuşmalara kişinin direkt ya da dolaylı şekilde muhatap olması şeklinde olur. İlk geceye dahil bu konuşmaların içeriği genellikle kulaktan dolma ve yanlış abartılmış bilgilerdir.(çok acırmış, sabaha kadar kanama durmamış, zor yetiştirmişler, hastaneye kilitlenmiş vaziyette götürmüşler vb şeklinde) bilinç ve bilinç dışının en direkt olarak bilgiye maruz kalması ve koşulsuz kabullenmesi sonucunca geliştirilen bir takım psikoanatomik tepkiler.
 • Kültürel alt kodların beslemiş olduğu kızlık zarı algısı. Kızlık zarının korunması gereken çok değerli bir şey olduğu ve bunun neticesi olarak zarın aşırı önemsenip kutsallaştırılması. Bu problemin ortaya çıkmasında etkin olan nedenlerden biridir.
 • Baskıcı ve otoriter bir aile yapısı.
 • Cinsellik kavramının konuşulmadığı ötelendiği, ayıp ve yasaklandığı ortamlarda yetişme.
 • Cinselliğin kötü ve pis olduğu öğretilen bir ortamda yetişmek
 • Travmatik cinsel yaşantılar ( taciz, tecavüz, cinsel şiddet, ensest vb.)
 • Ödipal çatışma yada ödipal kompleks
 • İlk geceye dair geliştirilmiş korkular
 • Takıntılı (obsesif) borderline kişilik yapılanmaları
 • Hamile kalma korkusu
 • Pasif, bağımlı, aşırı tolere edici ve anlaşışlı bir eş tiplemesi
 • Çocukluk döneminde kişiyi yanlış bilişsel yapılandırılmaya ve öğrenmeye maruz kılan en direkt telkinler ( Doğru otur, bacaklarını kapat, eteğini ört vb )
 • Cinsel mitler ( cinsellik hakkında bilinen tecrübeye dayanmayan kulaktan dolma yanlış bilgiler )
 • Ağrılı ve acılı deney imlenen jinekolojik muayene
 • Aşırı katı dini ve ahlak kuralların yaygın olduğu toplumsal yaşantı.
 • Bazı enfeksiyonik durum ve anormalliklerde vajinismusa yol açmaktadır.

Yukarıda ki nedenlere baktığımızda vajinismusa neden olan faktörlerin psiko, sosyokültürel nedenlere alakalı olduğunu görmekteyiz. Bunun nedeni cinsellik kavramının sürekli  toplumumuzda ayıplanması ötelenmesi, yadsınmış, tabu haline getirilmiş olmasında kaynaklanmaktadır. Ülkemizde cinsellik kavramının yeterli, sağlıklı aynı zamanda bilgilendirici bir cinsel eğitimin verilmemesi var olan cinsel eğitimin ise okullarda fen ve biyoloji kitaplarında yazan birkaç yüzeysel bilgiden ibaret olması cinsel problemlerin gün geçtikce daha da arttığını yapılan vaka çalışmaları bizlere göstermektedir.

İLK DENEYİM,  İLKE GECE

Vajinismuslu kadınlar öncesinde herhangi bir cinsel birleşme yaşamadığı için genel itibarıyla bu sorunla yüzleşme, düğün sonrası yaşanan: halk arasında gerdek gecesi yada ilk gece diye bilinen zamanda  yaşanır. İlk gecede yaşanılan başarısız deneyimin bir takım faktörlerden kaynaklandığı düşünülür: düğün stresi, yorgunluk, deneyimsizlik, heyecan vb.  ve sorun daha sonrasında kendiliğinden çözüleceği düşünülerek ertelenir. Fakat bu durum süreklilik kazanmaya ve olduğu yerde saymaya başlayınca, evde eşi ile bu sorunu sürekli tartışmaya başlar. kadın partnerde kendisinde bir eksiklik olduğu düşüncesi oluşmaya başlar. üzüntü, sıkıntı, gerginlik, suçluluk, değersizlik, her şeyin daha da kötüye gideceği düşüncesi ortaya çıkmaya başlar. Erkek Partnerde ise durum farklı değildir. Eşinin kendini istemediği, sevilmediği, reddedildiği, becereksiz bir şey yapamadığı düşüncesi yaygın olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak da erkek öfke ve kırılganlık, kızgınlık duyguları yaşamaya başlar. Eşler arasında doğal olarak kavgalar sorunlar artmaya başlar.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

ilişkiye girememek, ilişkiye girememe duası, eşimle ilişkiye giremiyorum hangi doktora gitmeliyim, vajinismus değilim ama ilişkiye giremiyorum, vajinam dar ilişkiye giremiyorum, parmak egzersizi yapabiliyorum, vajinismus parmak egzersizi yapanlar, ilişkiye girememe hastalığı, cinsel ilişkiye girememe hastalığı, neden cinsel ilişkiye giremiyorum ne yapmalıyım, ilişki sırasında kasılma

Sayfa içeriği sadece danışmanlık hizmetleri ve bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi gerektiren durumlar için mutlaka doktorunuza başvurunuz.