Eşim bana kötü davranıyor, eşimle birlikte olamıyorum,eşimle sürekli kavga ediyorum, gibi şikayetleriniz varsa evliliği kurtarma yollarına dair uzman görüşlerine ihtiyaç duyuyorsan bu yazımızı sonuna kadar okuyun.

Maalesef günümüzde boşanma ile biten evliliklerin oranı her geçen gün artmaktadır. Birçok çift de çeşitli sebeplerden boşanma yoluna gitmeseler dahi mutsuz bir evlilik süreci yaşamakta hem kendilerinden hem de ilişkilerinden vazgeçer duruma gelmektedirler. Peki her şeye rağmen evliliğimi devam ettirmek istiyor ve eski mutluluğumuzu yakalamak için ne yapmalıyım diyorsanız özellikle dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

1. Evliliğinizdeki Sorunlarınızı Belirleyin

Öncelikle evliliğinizin yolunda gitmemesine sebep olan sorunları belirlemek gerekir. Bazen bu sorunlarla yüzleşmek ve ortaya çıkarmak zor olabilir fakat sorununuzu tam olarak belirlerseniz çözüme de o kadar yaklaşmış olursunuz. Eşlerden biri çok kırılmış ve üzgün olabilir sorunu konuşmak dahi istemeyebilir. Ama evliliğinizi kurtarmak istiyorsanız sorunlarınızla yüzleşip birbirinizle konuşmaya başlamalısınız.

 2. Sorunlarınıza Karşı Çözümler Bulmaya Çalışın

İkinci adımınız belirlediğiniz sorunlarınızı çözmek olmalı. Belirlediğiniz sorunlarınıza ortak çözümler bulmaya çalışın iki tarafı da memnun edebilecek tekliflerde bulunun. Eğer sorunlarınızı çözebilecek herhangi bir fikre sahip değil ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz. Size sorununuzu bulmada ve evliliğinizi nasıl kurtaracağınız konusunda yardımcı olacaktır.

3 Neden Evlendiğinizi Düşününü

Eşinizi neden seçtiğinizi onunla birlikte bir hayat geçirmeye karar verdiğinizi hatırlamak size yardımcı olabilecek adımlardan birisidir. Aynı zamanda daha önce yaşadığınız sorunlarınıza nasıl çözümler bulduğunuzu düşünmek de sorunlarınızın üstesinden gelebilmenize yardımcı olacaktır.

 4 Evliliğinizi Kurtarmak İçin Yeni Bir Sayfa Açın

Eşinizle birlikte yaşadığınız sorunları belirlediniz ve bunları nasıl çözeceğinizi de buldunuz. Bundan sonraki adımınız eşiniz de sizin de yaşadıklarınızı unutup olayları geçmişte bırakmaya çalışmalısınız. Birbirinizi affetmeli ve evliliğinizde yeni bir sayfa açmalısınız. Geçmişi sürekli irdeleyip her kavga da dile getirmenin hiçbir yararı olmayacak ve evliliğinizi kurtarmanız zorlaşacaktır. Hayatınızı birlikte geçirmeyi düşündüğünüz eşinize bir şans daha vermeli ve boşanmayı son seçenek olarak değerlendirmelisiniz. Her evlilikte bazı sorunlar yaşanmaktadır. Mutlu sorunsuz bir evliliği sağlamak düşünüldüğü kadar zor değildir. Eğer gerçekten istiyorsanız evliliğinizi kurtarabilirsiniz. Evliliğinizi daha mutlu ve sağlıklı hale getirebilmeniz için yapabileceğiniz püf noktaları belirtecek olursak;

 Öncelikle eşinizin değerli olduğunu ona hissettirmekle başlayın. Her insan bunu hissetmek ister ve bunun için çok büyük şetler yapmanıza gerek yok. Gün için de güzel sözler söylüyor olmak, hiç beklemediği bir zamanda küçük öpücüklerle şaşırtmak onu mutlu edecek anlardan birisidir. Eşinize değer verdiğinizi onunla mutluluğunuzu veya üzüntülü olduğunuz zamanları paylaşarak, kendinizden çok fazla ödün vermeden belli konularda fedakarlık yapabilmelisiniz. Ayrıca genelleme yaparak konuşmamalı, her şeyde mükemmel olmasını beklememelisiniz, aceleci olmalı hemen karara varmamalısınız. Onun adına konuşmamalı kendisinin düşüncelerini söylemesine izin vermeli peşin hüküm vermemelisiniz.

5. İletişiminizi Koparmayın

Evlilik farklı kültürlerden veya farklı aile yapısına sahip iki farklı bireyin bir arada aynı mekanda paylaşımlar yapması ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden tartışmaların olması doğaldır. Ama bu problemlerin büyümesi ve sürekli hale gelmesi özellikle iletişim kopukluğun yaşanmasından kaynaklanmaktadır. Birbirinizle konuşmaktan kaçınmayın ve iletişiminizi koparmayın. İletişim kurarken aynı zamanda iyi bir dinleyici olmaya çalışın. Sizi anlamasını istiyorsanız sizinde onu anlamanız gerekir. Sürekli eleştirmekten, yargılamaktan ve suçlayıcı konuşmaktan vazgeçin. İletişim kurarken ben dili kullanmaya çalışın. ‘Sen hep böyle yapıyorsun, hiç beni aramıyorsun’ yerine ‘Senin beni aramam beni üzüyor’ gibi ben dili ile cümlelerinizi kurmaya çalışın. Eşinize dokunmaktan vazgeçmeyin dokunmak iletişiminizi güçlendirecektir.

6. Eşinizle Yalnız Zaman Geçirebileceğiniz Zamanlar Yaratın

Sürekli birlikte olma imkanınız olmasa da en azından her gün bir öğünü birlikte yemeye çalışın. Haftada bir kez baş başa kalabileceğiniz yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri yapmaya çalışın. Birlikte yürüyüşe çıkmak, izlemek istediğiniz bir filme gidip film hakkında tartışmak. Bunlar çok basit çözümler gibi görünüyor olsa da inanın ki evliliğinizi değiştirecek ve iletişiminizi güçlendirecektir. Zaman zaman kendinizde değişikler yapın ve eşinizin kendisini özel hissedeceği bir şeyler yapmaya çalın. Her insan kendisi için bir şey yapılmasını bekler ve özel hissetmek ister. Bu yüzden çekinmeyin eşiniz için olduğu kadar öncelikle kendi mutluluğunuz içinde bunları yapmaya çalışın hatta hemen başlayın.

 7. Cinsel Hayatınıza Özen Gösterin

Seks hayatınızı farklılaştırmaya ve canlandırmaya çalışın. Günlük yaşamımızda olduğu gibi bir süre sonra cinsel ilişkimizde monotonlaşmaktadır. Evliliğinizi canlandırmak ve daha mutlu hala getirmek için cinsel yaşamınıza özen göstermeli ve yenilikler katmalısınız. Ön sevişmelerinizi artırmalı birbirinize daha fazla dokunmalısınız. Cinsel ilişkinizde hoşlandığınız yapılmasını istediğiniz şeyleri birbirinize söylemelisiniz ve eşinize istemediğini durumlar olduğunda saygı göstermelisiniz. Bu cinsel hayatınızı olumlu etkilediği kadar evliliğinizi de daha iyiye götürecektir.

İzmir Evlilik ve Çift sorunları hakkında uzmanlar aşağıda listelenmiştir, daha fazla bilgi edinmek için uzmanın ismine tıklayabilirsiniz.

Bayram Şimşek, Uzm. Aile Danışmanı – EMDR Terapisti – Cinsel Terapist

Betül Salman, Yetişkin Psikoterapisti & Aile Danışmanı

Kaan Ay, Psikolog & Emdr Terapisti

Makale Yazarı Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek(Sitesine Gitmek İçin Tıklayın)

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir