blank
blankÇevrimiçi Kurs
Fiyat₺700₺649
Şimdi satın alRezervasyon Yap
blank

Çocuklar için oyun, bir yandan fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklerken bir yandan da hayatı ve insan ilişkilerini prova ettikleri doğal bir iletişim kurma yoludur. Oyun aynı zamanda iyileşmenin de bir parçasıdır.

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) iyileşmeye giden yolda çocuğun kendi ihtiyaçlarını en iyi kendisinin bildiğine güvenir ve bunu da oyun yoluyla ortaya koyduğunu öngörür. DR. Byron Norton ve Carol Norton tarafından geliştirilen bu model çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yönelme kapasitesine vurgu yapar. Her türlü toplumsal etiketlemenin dışında, asıl mesele çocuğun kendi yaşamındaki ikilemleri, çatışmaları kendisinin nasıl algıladığı ve çözümü nasıl bulduğudur. Bu düzeltilecek bir yer değildir. DOT sadece çocuğun kendi yarasını bildiğine güvenir ve buradan yola çıkar. Çocuğa kendi hayatının başrolünü veren farklı oyun terapisi yaklaşımları olsa da DOT çocuğa sadece başrol değil kendi oyununun dolayısıyla hayatının yönetmeni olma alanını tanır.

Çocuğu merkeze alan ve süreçte ilişkiye odaklanan bu yönlendirmesiz terapi modeli, çocuğu duygusal ve davranışsal olarak olduğu haliyle kabul eder. Oyuncaklar yoluyla kendisini ifade etmesine saygı duyar, cesaretlendirir ve oyun deneyimini destekler. Bu sayede çocuk anlatımlarını derinleştirerek problemlerini ele alabilir. Böylece korkularına, endişelerine, hayal kırıklıklarına kendi hızında yaklaşabilir.

1 Bölüm1.Bölüm
Ders1Deneyimsel Oyun Terapisine genel bakış
Ders2Terapist danışan ilişkisi
Ders3Empati, oyunda yansıtmalı aktarım ve terapistin oyuna katılımı
Ders4Oyun Terapisi odasının düzenlenmesi, oyuncak seçimi ve oyuncakların anlamları
Ders5Aile ile görüşme sürecinin anlatımı
Ders6Ebeveynlerin terapi sürecindeki önemi ve ebeveyn terapist ilişkisi
Ders7Deneyimsel Oyun Terapisinin 5 Aşamasına Giriş: (i)keşif, (ii)güveni test etme, (iii)bağlılık, (iv)terapötik büyüme, (v)sonlandırma
Ders8Oyun Terapisinin farklı aşamalarında oyuncakların anlamı
Ders9Çocuklarla çalışırken zorlu durumlarla başa çıkma: Çocuğun öfkesi, çocuğun odadaki oyuncağı almak istemesinden odadan çıkmak istememesine kadar terapistin karşılaşabileceği zorluklarla ilgili beceriler