2 Şub 2020

İzmir Cinsel Terapist

Cinsel Terapi

İzmir Cinsel işlev bozukluklarının başında gelen; vajinismus, erken boşalma, orgazm olamama, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık (sertleşme), cinsel uyumsuzluk vb. çözümü konusunda eğitim almış psikologlar veya psikiyatristler tarafından uygulanan yöntemlerin tamamını içerir. Kadın ve erkek beden anatomilerini açıklayıcı, yanlış bilinen doğruları(mitler) öğreten ve  cinsel fantazileri ve becerileri arttırıcı bir terapi çeşididir. Bireylerin cinsel terapiye başvurma sebepleri çeşitli olabilir. Cinsel Terapi bireysel  veya çift olarak uygulanabilmektedir.

Vajinismus

Vajinismus vajina cevresinde bulunan kasların ilişki esnasında istemsizce kasılması durumudur. Ülkemizde yüz kadından 10 unda görülme sıklığı vardır. Vajinismus olan kadının cinsel organında anormal bir bozukluk yoktur. Daha çok cinsel ilişki esnasında istemsizce kasların kasılmasıyla acı ve ağrı korkusuyla partnerin itilmesiyle cinsel ilişki imkansız hale gelir. Vajinismus olan kadınlarda aynı zamanda terleme, çarpıntı, titreme , kusma, fenalık hissi, ağlama ve tüm bedende kasılma eşlik edebilir. Yani cinsel ilişkiyi daha da imkansız hale getiren diğer unsurları içerir. Çoğu zaman kadınlar eşlerini sevip, cinsel ilişkiyi istemektedirler ama ilişkiye giremezler. Cinsel ilişkiye girememe, ilişkiye giremiyorum vb. yazının devamını okumak için tıklayınız

Disparoni (ağrılı cinsel ilişki)

Cinsel ilişki esnasında vajina cevresinde hissedilen yanma, batma, acı ve sancı şeklinde kendini gösteren bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusta olduğu gibi cinsel ilişki imkansız değildir fakat aynı zamanda ilişki kadın için oldukça zordur. Ülkemizde her on kadından birinde görülmektedir. Özellikle ilk cinsel deneyimlerle ortaya çıkmaktadır. Kadının cinsel ilişkiye yeterince hazır olmadığı durumlarda artış gösterebilir. İlk cinsel deneyimden itibaren başladığında birincil disparoni, sonradan oraya çıktığı durumlarda da ikincil disparoni adını alır.

Orgazm bozukluğu

Uygun süre ve yoğunlukta uyaran alamayan kadının yaşadığı  durumdur. Orgazm olamama nedenleri çok farklılık gösterebilir. Vajinanın özellikle 1/3 lük kısmı uyarı almaya daha yatkındır. Yeterince sürede yeterince uyaran almayan kadın orgazm problemi yaşamaya başlayabilir. Kadınlarda ilk cinsel deneyimden itibaren cinsel doyum yaşanmıyorda birincil orgazm bozukluğu, sonradan doyum yaşayamama problemi ortaya çıktıysa ikincil orgazm bozukluğundan bahsedebiliriz.  Özellikle cinsellikle ilgili bilgi eksikliği, önsevişmenin kıtlığı, cinsellikle ilgili doğru sanılan yanlışlar, kadının kendini cinselliğe layık görmemesiyle ilişkilendirilebilir.

Kadında cinsel isteksizlik

Biyolojik – fizyolojik  ve duygusal psikolojik iki etmen kadının cinsel isteğini etkiliyor. Kadınlarda cinsel istekten sorumlu olan horman özellikle yumurtlama döneminde yükselen östrojen hormonudur. Bunun karşılığında da erkekler testesteron hormonu ile cinsel isteği arttır. Erkeklerde testesteron hormonu kadınların östrojen hormonundan çok daha fazla salgılandığı için kadınlarda cinsel isteksizlik daha fazla görülmektedir. Cinsel isteksizlik kişinin cinsellikle ilgili aklına bişey gelmemesi, cinsel ilişki isteğinin olmaması, cinsel ilişkiye girmede azalma ve cinsel açıdan uyarılsa bile isteksizliğin devam etmesi şeklinde kendini gösterebilir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Erkeklerin cinsel ilişkiye girme isteğinin veya cinsel ilişkiden zevk alma halinin sürdürülmemesi olarak karşımıza çıkar. Yeterince uyarı olmasına rağmen cinsel  istek azalır yada hiç ortaya çıkmaz. Erkeklerde iktidarsızlık ve erken boşalma gibi başka problemler sebebiyle cinsel isteksizlik görülebiliyor. Sebepleri psikoloji veya fizyolojik olarak karşımıza çıkabiliyor.

Erken boşalma- denetimsiz boşalma

Kişinin sürekli olarak isteğinden önce vajinaya girişinden önce, girdikten hemen sonra veya girdikten kısa süre sonra boşalması durumudur. Ülkemizde erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Her erkek zaman zaman denetimsiz boşalma yaşayabilir bu duurmda kriter olarak 6 ay gibi bir sürede çok sık görüldüğü zaman denetimsiz boşalma vardır diyebiliriz. Bu kriter dışında arada bir yaşanan erken boşalma normaldir. Biyolojik ve fizyolojik nedenleri olabilir. Erken boşalma erkeklerin en çok utanç duydukları konuların başında geliyor olsa da cinsel terapiyle olumlu sonuçlar alındığı bilinmektedir. Erken geliyorum, erken boşalıyorum tedavisi, ilaç vb. yazımızın devamı için tıklayınız.

Sertleşme problemleri- iktidarsıklık- empotans- erektil disfonksiyon

Cinsel ilişkiyi sağlayacak kadar sertliğin korunamaması veya sertliğin sürdürülememesi sorunudur. Sebepleri psikolojik veya biyolojik olabilir. Yaşın artmasıyla beraber empotans sıklığı daha fazla görülebilir. Sertleşme problemi olan bireylerin önce bir ürologa gitmesi durumun nedenlerini anlamak bakımından önem arz edecektir. Psikolojik kökenli sertleşme problemleri cinsel terapiyle sonlandırılabilmektedir.

Cinsel kimlik bozukluğu

Kişinin biyolojik cinsiyetinden duyduğu rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kişi kendini karşı cinse ait hissetmektedir. Birey çocukluğundan itibaren cinsiyetini reddeder. Sürekli olarak kendini karşı cinse ait hissettiği için karşı cins gibi giyinir ve öyle davranır.

Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek Uzman Cinsel Terapist hk. yorum ve daha fazlası için tıklayınız
Psikolog Gökçe Sümekçi Cinsel Terapist

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

Yorum yapmak ister misiniz?

Call Now ButtonScroll Up