İZMİR PSİKOLOG & İZMİR'DE PSİKOLOG

İzmir'de en iyi psikologlar ve merkezler
1 Oca 2020

İzmir Psikolog

İzmir’de psikolog, İzmir’de tavsiye edilen psikolog psikolojik danışma alacağınız bir çok uzman klinik psikolog vardır. Ege Pozitif psikoloji ailesi olarak merkeze uzak olan, zaman sorunu yaşayanlar için İzmir de Karşıyaka psikolog, Alsancak psikolog, Gaziemir psikolog, Bergama psikolog, Aliağa psikolog, Torbalı gibi bir çok ilçe de psikolog, evlilik terapisi psikologları, bireysel psikoterapi hizmeti sunmaktadır.  Kendinizi çaresiz, çıkmazda, evlilikte aldatılma, değersiz, önemsiz hissetme, sürekli bir kaygı, kötü bir şey olacak korkusu, sürekli ilaç kullanmaktan bıktıysanız, sizi kimse anlamıyor ve dinlemiyorsa Ege Pozitif Psikoloji ailesi olarak hayatınıza güzel dokunuşlar yapmak, değişimler yaratmak için yanınızdayız.

İzmir Psikoterapi Merkezi

Psikoterapi insanın yaşamını etkileyecek deneyimlerden birisidir. Psikolojik olarak yaşadığımız sorunlar hayatımızın her alanın etkilemektedir. Günlük yaşamımız olsun, iş hayatımız, aile ilişkilerimize kadar her konuda etkili olabilmektedir. Bu sıkıntılı süreçlerden çıkamadığımız zaman ve en sancılı süreçlere girdiğimiz zaman yani en kötü duruma girdiğimizde bir yardım almayı tercih ederiz. Bu duruma gelene kadar genelde profesyonel bir yardım alma gereği duymayız. Ne zamanki işin içinden çıkılmaz bir noktaya ulaşırsak o zaman bir uzman arayışı içerisine gireriz.

En iyi psikoloğu bulmak da düşünüldüğü kadar kolay değildir. Hatta İzmir gibi bir şehirde binlerce psikoloğun olduğu bir şehirde.. Bu yüzden ilk iş olarak internet üzerinden arama çabalarına gireriz en iyi psikolog izmir, izmir en iyi psikolojik danışmanlık merkezleri , izmir psikolog yorumlar gibi aramalar yaparak bize en iyi yardımcı olabilecek ve en kısa zamanda çözüme kavuşabileceğimiz alanındaki en iyileri bulmaya çalışırız. Peki gerçekten de en iyi sonuca bu şekilde ulaşabilmekte miyiz? Ya da nasıl bulabilir? Bu yazımızda, İzmir de tavsiye edilen psikologlar, İzmir de önerilen psikologlar, İzmir de öne çıkan psikologlar ile ilgili bazı noktalara dikkat ederek araştırma yapmanızda size tavsiyelerde bulunacağız.

Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli nokta size en iyi psikoloğa ulaştırmaktan çok size en iyi desteği sağlayabilecek psikoloğa ulaşabilmenizde yardımcı olmaktır. Öncelikle neden psikoloğa gitmeliyiz bunu anlamaya çalışalım.

Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek Hk. ve Yorumlar için tıklayınız

İnsanlar Neden Psikolojik Sorunlar Yaşamaktadır?

Psikolojik sorun yaşanmasının birçok sebebi vardır. Kişiler tek bir sebebe bağlı olarak da psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir ya da birçok sebebi vardır. Bu psikolojik sorunların gelişimi ve ilerlemesi de kişinin algılama biçimine, geçmişinde yaşadıklarına ve beklentilerine göre değişiklik göstermektedir. Ortaya çıkış nedeni ise kişiden kişiye değişmektedir. Kişilerin yaşadıkları toplum doğdukları aile ve sosyal çevrelerine kadar birçok etken psikolojik sorunlarını etkilemekte veya ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

 Neden Psikoloğa Gitmeliyiz?

Hayatımızda nasıl sağlık problemleri yaşadığımızda bir doktora başvurmayı tercih ediyorsak, psikolojik sorunlar yaşadığımız zamanda bir psikoloğa gidiyor olmak birey için gerekli ve faydalı olacaktır. Örneğin diş ağrısı çekiyoruz ve bir süre ev yöntemleri ile bunu halletmeye çalışıyoruz fakat bir süre sonra o kadar dayanılmaz bir ağrı yaşıyoruz ki kendimizi acilde buluyoruz ve en iyi sonucu yine uzmanlardan alıyoruz ve acımız hafiflemiş oluyor. Aynı şekilde psikolojik rahatsızlıklarımızda da kendi başımıza halledebileceğimiz bir şekilde çözüme kavuşacağını söyleyerek sürekli geciktiriyoruz. Artık çözemediğimiz noktaya ulaştığımız zaman bir uzmana ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. Bir psikoloğa gitmemiz için zorunlu olarak psikolojik bir rahatsızlık yaşamamıza gerek yoktur.

Yapılan araştırmalara göre, terapinin insanın ruh sağlığını yönlendirebilmesine yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır. Kısa süreli bir terapi bile, kişinin kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olmaktadır. Psikoloğun desteği ile birlikte kişi, günlük hayatın sancıları, iş ve özel hayat dengesi, ilişkileri, hedef ve hayalleri ile ilgili pek çok konuda bir farkındalık kazanabilir.

Psikoloğa Ne Zaman Gitmeliyiz?

Psikoloğa ne zaman gerçekten ihtiyaç duyarız ? Nasıl bir psikoloğa giderseniz fayda görürsünüz, yani iyi bir psikolog nasıl olmalı?  Psikoloğa gitmek için kesin bir zaman olmamakla birlikte, problemler ve sorunlar yaşadığımızı fark ettiğimizde, yaşamımızın eskisi gibi olmadığı, eskiye oranla daha olumsuz duygular hissettiğimizde, daha olumsuz ve karamsar düşündüğümüzde, davranışlarımızda bir yavaşlama, eylemlerimizde ve etkinliğimizde belirgin azalma görüldüğünde psikoloğa gitmekte yararlı olacaktır.

Psikoloğa, zor bir dönem geçiren ve aynı zamanda da, bir psikolog yardımı almanın kendisine faydalı olacağına inanan kişiler gitmelidir. Kendi yaşamında zor bir dönemden geçtiğinin farkında olanlar, geçmişin yüklerini ruhlarında ve bedenlerinde hissedenler, yaşamının belli bir döneminde ihmal ya da istismara /travmaya maruz kalmış olan kişiler, psikologla çalışmanın kendilerine yararlı olacağına inanıyorlarsa, psikolog yardımı almalıdırlar.

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark?

Her iki meslekte ruh sağlığı ile ilgilidir. Çoğunlukla birlikte çalışmaktadırlar. Aradaki fark psikiyatristlerin tıp eğitimi almış olmalarıdır. Bu nedenle fiziksel kaynaklı psikiyatrik sorunların tanı ve tedavisini psikiyatristler yapmaktadır. İlaç gerekli olduğunda da reçete yazımını sadece psikiyatristler yapabilir. Bu yüzden herhangi bir ruhsal sıkıntı ile psikoloğa başvuran bir danışanın ilaç tedavisi alması gerekiyorsa, uzman tarafından psikiyatriste gönderilir.  Psikologlar, duygusal ve davranışsal sorunların nedenlerini araştırır ve çeşitli psikoterapi yöntemlerini kullanarak sorunun çözümünü sağlar. Üzerinde durulması gereken nokta şudur, her psikolojik rahatsızlıkta ilaç tedavisine ihtiyaç yoktur yaşanan ruhsal sıkıntılar ve sorunlar öncelikle bir psikolog ile görüşülür eğer ki ilaç tedavisine veya fiziksel olarak psikiyatrik sorunun varsa sizi bir psikiyatriste yönlendirecektir.

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi, kişilerin duygusal ve davranış problemlerin çözümü, ruh sağlığının daha iyi hale getirilmesi ve dengesinin korunmasını amaçlayan tekniklerin hepsini kapsamaktadır. Psikoterapi; konuşma terapisi, danışmanlık, psikososyal terapi ya da terapi olarak da geçmektedir. Hemen hemen hepsi aynı anlamı içerir.

Psikoterapi tedavisi aldığınız zaman o anki ruh halliniz,düşünceleriniz, duygusal durumunuz ve kişilik yapınız hakkında size bilgi verilmektedir. Psikoterapi ile hayatınızın gidişatını kontrol edebilir ve karşınıza çıkacak zorluklar ile mücadele etmeyi öğrenebilmeniz mümkünüdür. Birden fazla psikoterapi vardır. Sizin için en uygun olan psikoterapi türü sizin durumunuza yaşadığınız problemlere bağlı olarak belirlenmektedir. Birçok psikoterapi türü olduğunu söylemiştik. Her bir terapinin yaşanan rahatsızlığa göre farklı çözüm yöntemleri vardır. Terapistiniz sizin için en uygun olan yöntemi sizin kişisel durumunuza göre ve tercihlerinizi dikkate alarak uygulayacaktır.

Yaygın Psikoterapi Çeşitleri
 • Bilişsel davranışcı terapi
 • Emdr terapisi
 • Dinamik psikoterapi
 • Regresyon terapisi
 • Bireysel terapi
 • Aile terapisi
 • Grup terapisi
 • Evlilik danışmanlığı
 • Oyun terapisi
 • Psikoeğitim

 İzmir Psikoterapi Ne Kadar Sürer?

Psikoterapi Seanslarının Uzunluğu:
 • Bireysel terapi genellikle 50 dk ile 60 dk arasında değişmektedir.
 • Evlilik, aile ve durup terapileri ise çift seans olarak görüşme yapılmaktadır. 90 dk sürmektedir.
 • İlk seanslar genellikle daha uzun sürebilmektedir. Danışanla terapist tanışmakta, tedavi süreci hakkında konuştukları ne yapacaklarına nasıl ilerleyeceklerini konuştukları için uzun sürmektedir.

 

Psikoterapi Seans Sıklığı:

 • Bireysel ve çocuk terapilerin de daha çok haftada bir seans olabileceği gibi 2 hafta da bir ayda bir şeklinde de uygulanmaktadır. Seansların sıklığı kişinin yaşadığı sorun, maddi durum vb. konular dikkate alınarak uzman ile birlikte belirlenir.
 • Evlilik ve aile terapisinde ise duruma göre haftada bir daha sonra 2 haftada bir ya da ayda 1 olarak seanslar yapılmaktadır.
 • Kurumuzda da kişilerin yaşadığı sorunlara göre değişiklik göstermekle birlikte başlarda haftada bir ya da iki hafta bir seans olarak belirlenmekte alınan olumlu sonuçlara göre görüşme sıklığı değişerek devam etmektedir.

 

Psikoterapi Toplamda Kaç Seans Sürmektedir;

 • Psikoterapi ihtiyaç duyulduğu ve birlikte belirlenen süre kadar devam etmektedir. Bir çok terapist 1 ila 20 seans arasında bir süre belirlemektedir.
 • Birçok danışan seanslarını yarım bırakmakta yada kısa sürede bitmesini istemektedir. Fakat psikolojik sorunlar kısa sürede oluşan rahatsızlıklar değildir. Uzun sürede zarfında ortaya çıkar bu yüzden tedavileri de uzun sürmektedir. Bu durum kişiye bağlı olarak ve yaşadığı problemlere göre değişiklik gösterir.

 

 İzmir Özel Psikolog

 • Özel Ofislerde Psikoterapi: Kurumumuz özel ofis şeklindedir. Danışanların bekleme salonu ve 3 terapi odamız mevcuttur. 2 tanesi bireysel, aile ve evlilik terapileri için düzenlenmiş diğeri ise çocuklar için düzenlenmiş oyun terapisi vb. çalışmalara göre uygun olarak dizayn edilmiş, çocuk görüşme odası mevcuttur.

İzmir Devlet Hastanelerinde Psikolog Var mı?

 Hastane ortamında diğer uzmanlarla görüşme olanağı daha kolaydır. Terapide psikiyatrist, psikoterapist ve diğer uzmanlar kolayca iletişim kurabilmektedir. İlaç tedavisi uygun görülürse psikoterapi ile birlikte bütüncül bir şekilde uygulana bilme imkanı vardır. Fakat hastanelerde anonim kalmak çok zordur. Hastanelerde detaylı bir şekilde kayıt tutulmaktadır bu yüzden kişisel bilgilerinin gizli olmasını isteyen hastalar hastanede bu imkana sahip değildirler. Hastanede birçok kişiyle karşılaşa bilme ihtimali olduğu için gizliliğin olması biraz zordur. İzmir de ki nerdeyse tüm devlet hastanelerinde psikolog ve psikiyatrist vardır.

 

 • Evlerde psikoterapi Mümkün mü?: Genellikle psikoterapistler evde terapi uygulamak istemezler. Fakat bazı durumlarda istisna gösterebilmektedir. Bazı evden dışarı çıkma korkusu olan hastalar vardır. Onlar için eve gidebilmektedirler. Fiziksel engeli olan ve yaşlı insanlar için duruma göre gidebilir ya da bu danışmanlar online terapi yöntemini kullanabilirler.

İzmir En İyi Psikologlar

 • Alan mezunu psikologlara ulaşın. Önemli bir konudur her ne kadar bariz gibi görünse de günümüzde bir çok insan kendini bir psikolog olarak tanıtabilmektedir. Bu yüzden yapılacak en doğru şey ister telefon görüşmenizde ister yüz yüze yaptığınız görüşme de psikoloğa diplomasını sormaktır. Hatta size göstermesini bile isteyebilirsiniz. Bu konuda çekinmenizi gerektirecek herhangi bir durum yoktur.
 • Probleminizle ilgili daha önce çalışmış bir psikolog bulmaya çalışın. Aile terapisi ve çift terapisi çalışanlar, ergen çocuk çalışanlar herkes ayrı bir alanda uzmanlaşmıştır bu yüzden yaşadığınız sorunlarınızda daha iyi bir çözüme ulaşmak için ona yönelik çalışan psikologlar bulmaya çalışın.

 

 • İlaç gerektiren psikiyatrik durumlarda sadece klinik psikologlarından destek alın. Klinik psikoloji, psikoloji biliminin uzmanlık alanlarındandır. Psikolojik rahatsızlık yaşadığınız bir durumda size en iyi desteği verebilecek psikolog klinik psikologdur.

İzmir Psikolog Ücretleri

Özel merkezlerinde çalışmalar yürüten psikologlar için bir ücretlendirme yönetmeliği Türkiye’de bulunmamaktadır. Bu da her psikologun birbirinden çok farklı fiyatlarla hizmet vermesine fırsat vermektedir. İzmir’deki psikolog ücretleri, psikologdan psikologa farklılık göstermektedir. Psikoloğun eğitimleri, verdiği hizmetler, ünvanı , popülerliği gibi birçok şey seans ücretine yansımaktadır. Ama bu her zaman iyi psikoloğun seans ücretinin daha fazla olması gerektiği anlamına gelmez.  İzmir psikolog ücretleri  az önce belirttiğimiz durumlara bağlı olarak fiyatların 150 – 300 TL arasında değişmektedir. Ege Pozitif Psikoloji kurumunda psikolog ücretleri uzmana ve şubeye göre değişiklik göstermekle beraber 150  TL ile 300 TL arasında değişmektedir.

WhatsApp Hattı İçin Tıklayın

Evlilikte Sık Karşılaşılan sorunlarla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ

Çocuklarda Sık Karşılaşılan 9 Problem ile ilgili yazımız için TIKLAYINIZ

Sık Karşılaşılan Psikolojik Problemler için TIKLAYINIZ

Sık Ortaya Çıkan Cinsel Problemlerle İlgili Yazılarımız için TIKLAYINIZ

Makale Yazarı Uzman Klinik Psikolog Bayram Şimşek(Sitesine Gitmek İçin Tıklayın)

1 Cevap

 1. İzmir’de psikologlar ile görüşme konusunda tedirgindim fakat Bayram beyi tanıdıktan sonra bu tedirginliğimin yersiz olduğunu anladım.İzmir psikolog için çekinmeden Ege Pozitif Psikoloji’yi tercih edebilirsiniz.

Yorum yapmak ister misiniz?

Call Now ButtonScroll Up